Czy siedzenie wpływa na powstawanie hiperlordozy?

Problemy z kręgosłupem i wady postawy takie jak hiperlordoza lędźwiowa dotyczą obecnie wielu osób w różnym wieku. Choć może to brzmieć nieprawdopodobnie, bardzo często to my sami pracujemy na różne dolegliwości ze strony układu kostno-stawowo-mięśniowego. Wielogodzinna praca przy komputerze oraz odpoczynek przy laptopie lub telewizorze w pozycji siedzącej, czyli ogólnie mówiąc brak ruchu, to prosty przepis na to, aby w relatywnie krótkim czasie zacząć odczuwać dyskomfort, a nawet ból.

Hiperlordoza lędźwiowa – co to i w jaki sposób się objawia?

Jedną z najpowszechniej występujących wad postawy, której powstawanie powiązane jest bezpośrednio z pracą w pozycji siedzącej jest hiperlordoza lędźwiowa. Jej pierwsze objawy zauważyć można już u niektórych małych dzieci, dlatego korygowanie nieprawidłowego ułożenia ciała jest kluczowe na każdym etapie rozwoju. W przypadku hiperlordozy lędźwiowej dolny odcinek kręgosłupa ulega nadmiernemu wygięciu do przodu, co z kolei zmienia motorykę tego obszaru i sprawia, że kości, mięśnie oraz stawy są poddawane nienaturalnym obciążeniom. Z biegiem czasu postawa przybiera kształt litery S z wystającym brzuchem oraz wypukłymi pośladkami, zmienia się też ustawienie miednicy na pochylone ku przodowi. Osłabieniu, nadmiernemu rozciągnięciu lub przykurczeniu ulega część mięśni, co powoduje ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa, który może promieniować w dół, obejmując pośladki oraz uda.

Pozycja siedząca a hiperlordoza lędźwiowa

Długotrwałe, codzienne siedzenie w tej samej pozycji wpływa negatywnie na układ kostno-stawowo-mięśniowy i może z czasem prowadzić do powstania różnych wad postawy, takich jak hiperlordoza lędźwiowa. Kwestii tej nie opłaca się bagatelizować, ponieważ może to skutkować powstaniem poważniejszych zwyrodnień. Oczywiście w celu diagnostyki oraz leczenia należy zgłosić się do lekarza, jednak można też samodzielnie zadbać o pewne udogodnienia, na przykład zamianę zwykłego biurka na takie z regulowanym blatem. W rezultacie tę samą pracę przy komputerze będziemy mogli wykonywać również w pozycji stojącej, co ułatwi odciążenie układu kostno-stawowo-mięśniowego.

SKONTAKTUJ SIE Z NAMI
+48 58 681 80 17
+48 515 122 500
sulmet@sulmet.com.pl
ADRES PRODUCENTA
SULMET Fabryka Okuć Sp. z o.o.
ul. Spacerowa 19
83-305 Pomieczyno
ODWIEDŹ NAS NA:
facebooku
Copyright © Flyingdesk®   /   Projekt i realizacja Fabryka e-biznesu